Otázky a odpovede - FAQ

Je liečba rakoviny chemoterapiou naozaj nebezpečná?

 

Môj názor na liečbu rakoviny

 

Je to už bezmála 5 rokov čo sa do našej rodiny náhle votrel nechcený „návštevník“ v podobe „strašiaka dnešnej doby“ – rakoviny. Naša vtedy len šesťročná Miška náhle v škôlke odpadla a po lekárskych vyšetreniach, ktoré za dramatických okolností prebehli v nemocnici na bratislavských Kramároch nám lekári oznámili hrozivý verdikt – mozgový tumor v 3. mozgovej komore...

 

Odvtedy sa dennodenne venujeme štúdiu všetkých dostupných informácií o tejto „metle ľudstva“. Dovoľte mi podeliť sa s vami o názory, ktoré sme si o tejto chorobe, na základe získaných informácií osvojili. Pomáhajú nám zatiaľ úspešne zvládať túto chorobu a to bez akejkoľvek konvenčnej liečby – chemoterapie a rádioterapie.

 

Príčiny vzniku rakoviny

 

Pri všetkých chorobách platí, že vznikajú ako prirodzený proces, v ktorom je choroba iba následkom vyvolaným nejakou príčinou. Ani rakovina nie je žiadnou výnimkou. Väčšinou sa vyvíja pomaly a trvá celé roky, kým vzniknú nádory.

 

Je pravdou, že vo výnimočných prípadoch sa dokážu rakovinové tumory vyvinúť aj vo veľmi krátkej dobe, v priebehu niekoľkých mesiacov, či dokonca týždňov. Stane sa tak však iba vtedy, ak im k tomu napomôžeme intenzívnym a vytrvalým konzumovaním rôznych chemikálií a hormónov.

Rozvoju rakoviny významne napomáha hormonálna nevyváženosť v organizme, ktorá je spôsobená chronickým oslabením endokrinných žliaz, najmä nadobličiek.

 

Rozhodujúcim faktorom pre vznik všetkých druhov rakoviny je prekyselenie organizmu, ktoré priamo zapríčiňuje vznik zápalov a bunečnej toxicity.

Prekyselenie organizmu si spôsobujeme sami, najmä konzumáciou nevhodných – kyselinotvorných potravín, ktoré v dnešnej strave výrazne dominujú.

 

Patria sem napr. rafinovaný cukor, mliečne výrobky, mäso, múčne výrobky atď. Sú to však aj rôzne chemikálie, kovy a iné syntetické látky, ktoré sú obsiahnuté nielen v potravinách, ale tiež aj v kozmetike či čistiacich prostriedkoch, s ktorými denne prichádzame do kontaktu.

 

Pre zachovanie nášho zdravia je nevyhnutná rovnováha pH v našom organizme. Ideálny pomer je 80 % zásad a 20 % kyselín. Ak sme však následkom nevhodnej stravy a životného štýlu prekyselili náš organizmus, vytvorili sme v ňom ideálne prostredie na vznik zápalov a tvorbu kameňov.

 

Je tomu tak preto, lebo kyseliny leptajú a poškodzujú tkanivá, čím priamo zapríčiňujú vznik zápalov. Naproti tomu zásady tkanivá ochladzujú a majú teda protizápalové účinky.

V kyslom prostredí sa živiny zrážajú, naopak v zásaditom sa štiepia. Prekyselenie organizmu spôsobuje zlučovanie tukov, minerálov a ďalších látok, čo potom vedie ku tvorbe kameňov (ľadvinové, žlčové atď.) Ďalším dôsledkom prekyseleného organizmu je zlé zúžitkovanie živín, čo následne vedie k bunečnej podvýžive.

 

Prekyselenie organizmu a následné obštrukcie (zahlienenie a toxicita) sú hlavnou príčinou nielen vzniku rakoviny, ale takmer všetkých dnešných civilizačných ochorení. Naše bunky v takýchto podmienkach nemajú dostatok energie na plnenie svojich funkcií a náš imunitný systém je neustále preťažený.

 

Priamo na to poukazuje aj fakt, že u väčšiny pacientov s rakovinou fungujú nedostatočne tkanivá zodpovedné za tvorbu imunitných buniek, napr. brzlík

(lymfocyty) a kostná dreň (B-lymfocyty ).

 

Rakovinové ochorenia sa v zásade dajú rozdeliť na dva druhy:

 

  • obštrukčný, alebo tumorový (lymfatický systém – kanalizácia organizmu)

  • degeneratívny (odumieranie buniek a tkanív)

 

Obidva tieto druhy rakoviny, ako aj príčiny ich vzniku, sú ale vzájomne úzko previazané.

 

Ak totiž konzumujeme prevažne kyselinotvornú potravu, vzniká nám v organizme permanentný zápal. Náš organizmus reaguje zvýšenou tvorbou hlienu, čo má potom za následok zahltenie a stagnáciu lymfatického systému.

 

Ak hromadenie hlienu pokračuje aj naďalej, dochádza k zablokovaniu prísunu kyslíku do buniek, čo spôsobí ich odumieranie a tým vznik ďalšieho zápalu. Tieto opakujúce sa cykly obštrukcií a zápalov spôsobujú bunečný rozklad a otvárajú dvere aj pre vznik rakovinového ochorenia.

 

Správny prístup k liečbe rakoviny

 

Je možné vyliečiť rakovinu pomocou toxickej chemoterapie a devastujúceho ožarovania?

Ak sú príčinou jej vzniku vyššie popísané príčiny, tak určite nie!

 

Východiskom je naučiť sa odstaraňovať príčiny vzniku rakoviny a jej následky (nádory) sa potom odstránia spolu s nimi.

 

Chemoterapia a ožarovanie v konečnom dôsledku posilňujú rozvoj rakoviny, pretože ju presunú (metastázujú) do tých oblastí organizmu, v ktorých už zničili alebo oslabili bunky a tkanivá.

 

Takouto liečbou zasiahnuté bunky strácajú schopnosť využívať kyslík. Keďže však glukóza môže naďalej prechádzať ich bunečnou membránou, dochádza v ich vnútri k jej kvaseniu, následkom čoho bunky zomierajú.

 

Táto opozdená reakcia vedie neskôr k ďalšiemu pokračovaniu choroby. Nezriedka sa rakovina následne rozšíri do celého tela a konvenčné terapie musia priznať porážku. Choroba zvíťazí!

 

Správny postup pri liečbe rakoviny spočíva v posilnení a regenerácii všetkých buniek a tkanív v napadnutom organizme.

 

Je to teda presne opačný postup, aký sa dnes uplatňuje pri konvenčných terapiách, ktoré bunky oslabujú a ničia.

 

Ako tento proces regenerácie organizmu naštartovať?

 

Začať treba dôslednou a účinnou detoxikáciou celého organizmu. Najprv si vyčistíme od nánosov toxických látok svoje ľadviny, pečeň, črevné steny, ale najmä svoj lymfatický systém, ktorý je dôležitou súčasťou celého nášho imunitného systému. Naše bunky sa postupne začnú posilňovať a následne nás zaplaví nová energia, vitalita a radosť zo života.

 

Najúčinnejším spôsobom takejto liečby je prechod na konzumáciu surovej stravy, najmä ovocia a zeleniny, ktoré nám pomôžu alkalizovať (odkyseliť) organizmus. Týmto jednoduchým spôsobom začneme vo svojom organizme postupne odstraňovať nahromadené obštrukcie, ktoré v ňom spôsobili zápaly a následnú blokáciu prísunu živín do buniek.

 

Takto postupne nastolíme v našom organizme homeostázu. Bunky sa začnú nielen správne vyživovať, ale prostredníctvom bunkovej respirácie budú aj vylučovať odpadné látky. Zahájime proces celkovej telesnej regenerácie, ktorá je našou cestou ku skutočnému uzdraveniu.

 

Ako dlho tento proces trvá je veľmi individuálne. Nezabudnime, že sme rakovine na jej vznik taktiež poskytli veľa času. Veď sme nevhodnou stravou a zlým životným štýlom neustále - celé roky intoxikovali náš organizmus. Doprajme mu teda dostatok času aj na svoju regeneráciu, nech to už trvá akokoľvek dlho.

Je to jediná cesta k trvalému zdraviu.

 

 

Niekoľko poznámok k základným potravinám

 

 

Mäso

 

Živočíšne bielkoviny sú kyselé, preto vyvolávajú v organizme zápal. Pri trávení zahnívajú a spôsobujú obštrukcie, ktorých príčinou je zvýšená tvorba hlienu, spôsobená práve agresívnym a hnilobným pôsobením týchto bielkovín.

 

Mäso obsahuje aj toxické chemikálie, ktoré zvieratá prijímajú prostredníctvom krmív a vakcinácie. Tieto chemikálie taktiež stimulujú náš organizmus k imunitnej odpovedi vo forme zápalov.

 

Mäso vyvoláva v našom organizme aj biochemickú nerovnováhu. Následkom vysokých hladín železa a fosforu je z organizmu vytesňovaný vápnik, horčík a niektoré ďalšie dôležité elektrolyty, čím sa naše telo oslabuje a dehydruje.

 

Cukor

 

Pri liečbe rakoviny (platí to ale aj vo všeobecnosti) sa treba vyhýbať zloženým (rafinovaným) cukrom. Ich konzumáciou dochádza k zahlteniu nášho organizmu glukózou, čo vedie k acidóze (zakyseleniu organizmu) a následne k zápalom a obštrukciám v organizme. Zároveň nútime slinivku ku zvýšenej produkcii inzulínu a pečeň aj ľadviny k premene a vylučovaniu prebytkov tráviaceho procesu.

 

Naopak jednoduché cukry (glukóza, fruktóza) posilňujú bunky a dodávajú im potrebnú energiu, čo je pre úspešnú liečbu rakoviny nevyhnutné. Najvhodnejším jednoduchým cukrom je fruktóza obsiahnutá v ovocí. Fruktóza preniká do buniek difúziou, nepotrebuje k tomu inzulín. Takto nášmu organizmu významne šetrí energiu, ktorú môže následne efektívne využiť na svoje uzdravovanie.

 

Konzumujte teda dostatok fruktózy obsiahnutej v čerstvom ovocí. Nenechajte svoje telo čerpať energiu iba z bielkovín a tukov, pretože takýmto spôsobom si môžete výrazne poškodiť bunky svojho organizmu. Čerstvé ovocie a zelenina sú najvhodnejším zdrojom jednoduchých cukrov. Ich konzumáciou dodáte telu energiu potrebnú na svoje uzdravenie.

 

Mlieko

 

Kravské mlieko obsahuje 4x viac bielkovín a 6x viac minerálov ako mlieko ľudské. Je preto pre svoju silnú koncentráciu pre človeka ťažko stráviteľné. Navyše po 4. roku života prestáva ľudský organizmus produkovať niektoré enzýmy, potrebné ku jeho štiepeniu. Jedná sa najmä o laktázu, ktorá štiepi laktózu – cukor obsiahnutý v mlieku.

 

Bez týchto enzýmov trpíme pri konzumácii mlieka tráviacimi ťažkosťami a následne hromadením hlienu v telesných dutinách, ušiach, mozgu, pľúcach atď. Zahlienenie spôsobuje v našom tele zápaly, obštrukcie a tiež mnohé alergické reakcie a bráni tak nie len nášmu uzdraveniu, ale spôsobuje nám vznik ďalších ochorení.

 

Ovocie a zelenina

 

Tieto rastliny a ich plody obsahujú množstvo vzácnych, pre naše zdravie nevyhnutných fytochemikálií. Patria sem napr.:

 

  • rastlinné aminokyseliny (majú vyššiu energetickú hodnotu a organizmus ich ľahšie zúžitkováva ako aminokyseliny získané zo živočíšnych bielkovín),

  • antioxidanty (znižujú oxidačný stres, ktorý podporuje vznik civilizačných ochorení a spomalujú stárnutie organizmu),

  • adstringenciá (zvyšujú odolnosť tkanív voči zápalom),

  • siličné oleje (stimulujú prúdenie lymfy, ozdravujú nervovú sústavu)

  • kumaríny (majú fungicídne, antimikrobiálne a protinádorové účinky)

  • flavonoidy (sú nevyhnutné k zúžitkovaniu vápníku a vitaminu C, sploupôsobia pri spevňovaní kardiovaskulárnych tkanív)

     

ďalej sem patria soli, saponíny, glykosidy, terpeny a mnohé ďalšie.

 

Oveľa výhodnejšie je získavať všetky tieto potrebné látky zo surovej zeleniny a ovocia, než nakupovať ich extrahované nesynergické druhy. Je tomu tak preto, lebo antioxidanty spolupôsobia s biochemickými vlastnosťami ďalších fytochemikálií synergicky, čo vo významnej miere zvyšuje ich účinnosť.

 

 

Na záver

 

Každý deň si kladiem v súvislosti s liečbou rakoviny množstvo otázok.

Prečo nie sú tieto a mnohé iné, vedecky dokázané informácie bežne využívané pri liečbe ľudí chorých na rakovinu?

 

Prečo nie sú v nemocniciach štandartne zriaďované aj oddelenia, na ktorých by mali pacienti možnosť liečiť sa pod dozorom lekárov aj takýmito tzv. alternatívnymi spôsobmi liečby?

 

Prečo je hneď každý vedec, alebo lekár, ktorý začne takéto postupy obhajovať, alebo presadzovať znevažovaný a šikanovaný zo strany štátnych úradov za štedrej podpory mesmédií?

 

Prečo sú týmto vzácnym a odvážnym ľuďom odoberané akademické tituly, je im znemožňované vykonávanie lekárskej praxe a často sú dokonca aj súdne stíhaní.

 

Prečo sa to stále deje aj napriek tomu, že konvenčná medicína v boji so všetkými súčasnými chronickými a degeneratívnymi ochoreniami jednoznačne ťahá za kratší koniec?

 

Prečo?...

Je za tým ľudská pýcha, hlúposť, alebo ziskuchtivosť?

Alebo všetko dohromady?

Alebo niečo celkom iné?

 

Často vídam pred svojimi očami holé hlavičky a zúbožené telíčka detí z onkologického oddelenia, na ktorom sme ležali s Miškou po operácii jej mozgového nádoru. Tieto deti boli zničené brutálnou chemickou liečbou a väčšina z tých čo sme poznali to žiaľbohu nezvládla...

 

Potom sa pozriem po očku na našu Mišku, ktorá už napohľad prekypuje zdravím a dobrou náladou a som šťastný, že sme sa vydali práve touto cestou. Aj keď nie je ľahká a ani krátka dnes s istotou viem, že je to jediná cesta, ktorá môže priviesť našu Mišku k jej úplnému uzdraveniu zo zákernej choroby menom rakovina. 

Je pre nás škodlivé konzumovať slepačie vajcia ?

 

Dodnes sa často stretávame s názorom, že vysoký cholesterol rovná sa nejesť cholesterol. To je omyl – vaječný žĺtok obsahuje 250 mg cholesterolu, čo sa považuje za dennú dávku, ale aj zdraviu prospešný lecitín a vitamín D3. Niektorí ľudia zjedli aj päť vajec denne a mali cholesterol pod normou. Prečo? Cholesterol vo vajci nezvyšuje cholesterol v krvi. Ten, kto zje veľa vajec, si zablokuje syntézu cholesterolu a napokon má cholesterolu v krvi menej. Vajcia vôbec neobsahujú trans-formy mastných kyselín. 

Ale pozor, nie je vajce ako vajce. Celkom iné je vajce od sliepky chovanej v klietkach, kde sliepky nemajú životný priestor a vôbec nevidia slnko, a iné od sliepky, ktorá behá po dvore. To je dôkaz toho, že ekonomicky výhodné veľkochovy nie sú zasa až také výhodné z hľadiska zdravej výživy. Ale poctivé slepačie vajcia boli rehabilitované.

 

Odporúčame vám prečítať si celý článok v sekcii NOVINKY - "Jedzte zdravo, ako jedli naši predkovia"

Profesor Viliam Bada, prednosta III. Internej kliniky LFUK na bratislavských Kramároch. v rozhovore s Jozefom Sedlákom, redaktorom časopisu Pravda

Je zdravé jesť rastlinné maslo ?

 

Čo to vlastne rastlinné maslo je ? Je to margarín a margarín je umelá potravina. Všetko na ňom je umelé, vrátane umelohmotného obalu.

Margarín má nepríliš vábnu sivú farbu. Preto zamiešajú doň karotén z mrkvy, aby farbou pripomínal maslo.

Margarín nepríjemne zapácha. Musí sa dezodorizovať teplom, čím sa jeho vlastnosti ďalej poškodzujú, ale stále to nie je ono. Pridávajú mu preto umelú vôňu a umelú chuť masla.

Všetky vitamíny sú umelé, chemicky pridávané.

Konzumenti si najviac pochvaľujú, že margarín sa môže na rozdiel od masla aj pri chladničkovej teplote okamžite roztierať. Skutočne obrovská výhoda, veď čas sú peniaze. A tak svojim ratolestiam mamičky natierajú chlebíček margarínom, tak ľahučko sa roztiera…

 

Odporúčame vám prečítať si celý článok v sekcii NOVINKY - "Jedzte zdravo, ako jedli naši predkovia"

 

Profesor Viliam Bada, prednosta III. Internej kliniky LFUK na bratislavských Kramároch. v rozhovore s Jozefom Sedlákom, redaktorom časopisu Pravda

Ako je to so sójou - je pre nás zdravá, alebo naopak ?

 

Je sója novodobou  zázračnou potravinou, za akú ju jej zástancovia prehlasujú, alebo je tu niečo čo nám zabudli povedať ?

Police našich supermarketov sú zaplnené rôznymi produktmi obsahujúcimi sóju v určitom množstve, avšak, mnohé  produkty tento fakt neuvádzajú. Toto odhalenie by nemalo byť až také alarmujúce, pretože keď počujeme o sóji, zvyčajne sú vychvaľované jej prínosy. Predtým než ale začneme naplno tuto ”zázračnú potravinu” ospevovať, mali by sme nahliadnuť trochu hlbšie k istým faktom.

V roku 1924 produkcia sójových bobov v USA predstavovala iba 1.8 mil. akrov zožatých, ale v roku 1954 sa tato plocha zväčšila na 18,9 milióna. V súčasnosti sú sójové boby v Amerike treťou najpestovanejšou plodinou (72 mil. akrov zožatých v roku 1998), predstavujúcou viac ako 50 percent svetového dopytu po sóji.

Väčšina z  bobov je spracovaných do živočíšnych krmív a  na sójový olej s použitím  ako rastlinný olej, margarín alebo tuk na pečenie. Z tradičného využitia sóje ako potraviny, sa v strave Američanov teší širšiemu využitiu len sójová omáčka. Tofu, predstavujúce 90 percent využitia sóje v Ázii, naberá na popularite v USA, ale ešte stále nemá merateľné zastúpenie v strave priemerného Američana – alebo áno?

Už viac ako 20 rokov sa sójový priemysel zaoberá hľadaním alternatívnych využití sóje a nových trhov pre sóju a jej produkty. Vo vašom miestnom supermarkete môžete nájsť sóju spracovanú do rôznych foriem, všetko od sójového syra, mlieka, burgerov a hot dog-ov, až po zmrzlinu, jogurt, rastlinný olej, kojenecké mlieko a múku (a to menujeme len niekoľko foriem).

Tieto produkty sú často označované ako nízkotučné, bez obsahu mliečnych zložiek alebo ako vysoko proteínová náhrada za mäso pre vegetariánov. Nie vždy je však sója spomenutá na obale. Až alarmujúcich 60 % potravín na policiach v amerických supermarketoch obsahuje nejakú podobu sóje, napríklad sójovú muku, bielkoviny, čiastočné hydrogenizovaný tuk zo sójových bobov atd.

Hlavná obava v ohľade konzumácie veľkého množstva sóje je riziko príjmu nadmerných dávok sójových izoflavonoidov. Ak by sa konzumenti sóje riadili radou Protein Technologies International (združenie výrobcov izolovaných sójových bielkovín)  a skonzumovali by 100 gramov sójových bielkovín denne, ich denný prijem genisteinu (druh izoflavonoidu obsiahnutého v sóji, ktorý účinkuje ako fytoestrogén – látka rastlinného pôvodu, ktorá môže napodobňovať  v určitom zmysle účinky estrogénu)  prekročí 200 miligramov za deň.

Príjmu takéhoto veľkého množstva genisteinu by sa malo definitívne vyhnúť. (Len na porovnanie, japonskí muži príjmu len priemerne menej ako 10 miligramov genisteinu denne)

V akom množstve je sója nebezpečná ?

U DOSPELÝCH

Pohár sójového mlieka denne vyradí s funkcie štítnu žľazu. V článku v americkom časopise Woman ‘s World (Svet Žien), 16. marec 2001 sa uvádza, že bolo preukázané, že už malé množstvo 30-tich miligramov sójových izoflavonoidov  môže potlačiť funkciu štítnej žľazy. ”Izoflavonoidy v sóji účinkujú ako hormóny v tele.

A u mnohých žien, hlavne u tých, čo prijímajú veľké množstvá koncentrovaného sójového prášku alebo berú doplnky s obsahom týchto izoflavonoidov (na zmiernenie post-menopauzálnych ťažkostí) narušuje hormonálnu rovnováhu v tele, spúšťajúcu alebo zhoršujúcu problémy so štítnou žľazou”, vysvetľuje doktorka  Larian Gillespie, autorka knihy “THE GODDESS DIET”(diéta bohyne).

Niektorí odborníci dokonca vyzývajú  výrobcov sójových produktov na odstránenie týchto izoflavonoidov z ich produkcie.

Sójové bielkoviny boli ohodnotene novozélandským úradom pre dohľad nad potravinami ako bielkoviny predstavujúce možný hazard pre konzumentov a to najmä počas pohlavného dospievania, počas vývoja mozgu plodu a novorodencov, a pre funkciu štítnej žľazy u detí a dospelých.

Sójové proteíny dokonca neprešli ako ľudská potravina ani hodnotením amerického úradu pre dohľad nad potravinami a liekmi -  FDA (Food and Drug Administration), pretože obsiahnuté karcinogény boli považované za zdravotné riziko (GRAS STATUS), čo nezodpovedá smerniciam  pre bezpečné rastlinné bielkoviny, keďže sú reprodukčné, chronicky mutagénne a teratogénne toxické/GUIDELINE GL/89/.

Na rozdiel od odsúhlasenia sóje ako náhrady za mäso americkým ministerstvom poľnohospodárstva, sójové bielkoviny neboli legálne schválené ako potravina nikde inde na svete.

U KOJENCOV

Podobne. Dávka v sójových kojeneckých mliekach znamená, že dieťa príjme dávku podobne, akoby dospelá žena užila do 10 antikoncepčných  tabletiek denne. Alebo dieťa v jeho prvom roku života prijme dávku rovnajúcu sa 100 tabletkovému ekvivalentu.

Aké množstvo sóji je bezpečné

U kojencov veríme, že akékoľvek množstvo je príliš veľa. Dospelý človek môže prijímať s opatrnosťou malé množstvá sóje, ak vôbec nejaké. Recepty obsahujúce sójové prísady môžu byť vždy nahradené za iné.

Pozorovania zo štúdie z  Ishizuki Thyroid Clinic (Klinika pre štítnu žľazu) naznačujú enormný potlačujúci účinok na funkciu štítnej žľazy ak pozorovaní prijímali 30 gramov sójových bobov denne.

Na približnú predstavu:  30 mg sójových izoflavonoidov môže byt obsiahnutých v 9-20 g sójových bobov a sójovej muky, 12g mletej sóje, 50-110g tofu, 150-240g sójového mlieka, 35-45g miso, 80g  sójových výhonkov/pukov.

Zdroj : Phillip Day, The Campaign for Truth in Medicine

Prečítajte si celý článok v sekcii ZAUJÍMAVÉ ČLÁNKY

Záznamy: 1 - 4 zo 4